Take a fresh look at your lifestyle.

Njihuni me futbollistin e parë me ngjyrë në histori të futbollit

Gazeta Premium, ju njofton me Arthur Wharton, i cili ishte futbollisit i parë profesionist në histori të futbollit.

Arthur Wharton vinte nga shteti i Ganës, më saktësisht i lindur me 28 Tetor 1865 në qytetin Accra të Ganës, në një familje të varfur, nga ku edhe do migronte në Britani të Madhe në vitin 1882, më saktësisht në Angli kur ishte vetëm 19 vjet.

Arthur, ishte një atlet për nga fiziku i tij dhe kishte shumë dështirë të merrej me sport, ku thuasje çdo ditë vraponte ose çiklonte me biçikletë, por pa e ditur se një ditë do të hynte në histori të futbollit.

Ai, karieren e tij e filloi si portjer me ekipin amator të Darlington në Angli, më pas ai pas lojrave të mira u transferua në Sheffield Wednesday me të ekip shkoi deri në gjysëm-finale të kompeticionit më të vjetër në botë FA Cup.

Kulminacionin e karrieres së tij prej profesionisti e kishte me ekipin e arritur tek Sheffild United, ku kishte arritur që të jetë çdoherë startues. ndodhi kjo në sezonin e vitit 1894-1895.

Arthur përfundoj karrieren tek Stocport County në divizionin e dytë në sezonin 1901-1902, ndersa ndrroi jetë me 13 Dhjetor 1930-të.

Arthur i ulur ngat trofeut

/GazetaPremium